چه تیتری برای زندگی خودت انتخاب می‌کنی؟

دیروقتِ شب است و مشغول پیدا کردن پاسخی برای این سؤال هستم. جالب است که در انتخاب عناوینی برای شخصیت دیگران راحت‌ترم؛ تلاش می‌کنم از گذر آن‌ها به تیتر مناسب زندگی خودم برسم.

برای توصیف شخصیت‌ اطرافیانم چنین کلماتی به ذهنم می‌رسد: سخت‌کوشی بی‌قرار، مسروری فارغ، رونده‌ای بی‌هدف، بی‌نهایت حامی، خسته‌ای بر او کتابی چند، یاری‌دهنده‌ای بی‌مقدمه، جستجوگری در پی نقش و نقاب، حمایتگری پرمهر.

بعضی از این وصله‌ها، خوب به تن زندگی می‌نشیند و تمامش را می‌پوشاند.

شاید بهتر باشد از خودم سؤال کنم: کدام شخصیت خودت را بیشتر یدک می‌کشی؟ چون معتقدم انتخاب با من است که در بازی زندگی، کدام نقش را بپذیرم و از بین انواع توانمندی‌ها برای فرورفتن در شخصیت‌های درونی، کدام را برگزینم.

فکر کردم شاید طفره رفتن از پاسخ، نشان از آن دارد که چندان تیتر جذابی نمی‌توانم برای زندگی انتخاب کنم، آخر قرار نیست عنوان زندگی‌ام را خوشایند بنویسم، بلکه باید واقعی باشد نه فریبنده.

برای درست نوشتن، لازم است از چشم بقیه به زندگی خودمان نگاه کنیم. این نگاه جستجوگر، نامهربان و صادق‌تر است.

تعجبی هم ندارد که می‌توانیم چند دهه زندگی را در قالب چند کلمه جمع‌وجور کنیم چراکه هرروز شخصیت تقریباً یکسانی را زیست می‌کنیم.

گاهی بااینکه کلمات عینِ بودن ما هستند، از نگاه کردن به آن‌ها لب ورمی‌چینیم و بقیه زحمت را به گردن انکار می‌اندازیم.

وقتی برای زندگی تیتر انتخاب می‌کنی، گویی خودت را دعوت کرده‌ای، در زمینی که با زندگی کردن در ثانیه‌هایت کاشته‌ای، قدم بزنی.

خوب است بار ملاحظات را از دوش فکر برداریم و سبک‌تر بنویسیم.

یادگیری با ناهید عبدی در تلگرام

2 دیدگاه

 1. جواد

  ۱۳۹۶-۰۸-۱۱ at ۲:۱۴ ب.ظ

  خانم عبدی، مطلب قابل تاملی نوشتید. تیتر زندگی.
  به نظرم همان طور که می توان برای زندگی زیسته خودمان، تیتری انتخاب کنیم، چه بهتر است برای زندگی آینده امان نیز تیتری در نظر داشته باشیم. شاید بخواهیم تغییر مسیر دهیم. شاید بخواهیم از نو شروع کنیم. امیدوارم فرصتی دست داد، کمی هم از تیتر زندگی آینده برامون بنویسید. اینکه چه کنیم تا تیتر بهتری برای خود پیدا کنیم؟ چگونه خود را برای آینده نزیسته امان مهیا کنیم؟ و هزاران سوال دیگر.
  ممنونم.

 2. فهیمه

  ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ at ۱۰:۱۱ ق.ظ

  خانم عبدی من برای بار اول که به سایت شما سر زدم. باید بگم درحال حاضر تمام مسایلی که ذهن منو مشغول میکنه رو تو سایت شما دیدم…
  ادامه بدید به نوشتن لطفا.

پاسخ دهید