چرا موفق‌ها وقت بیشتری دارند؟

دقت کرده‌اید برای انسان‌های موفق، انگار زمان کش می‌آید؟

خیلی وقت‌ها با خودمان فکر می‌کنیم زمان آن‌ها بیشتر از ۲۴ ساعت در روز و ۳۶۵ روز در سال است. چراکه با منطق ما، حجم دستاوردهایشان نمی‌تواند با این ساعت‌های محدود، همخوانی داشته باشد.

به عکس وقتی به آدم‌های معمولی برمی‌خوریم و پیشنهادی را ارائه می‌دهیم به یک جواب همیشگی و تکراری برمی‌خوریم: «وقت ندارم»

مهم‌ترین دلیلی که می‌توانم برای این نوع رفتارها پیدا کنم، این است که افراد موفق، دید بزرگ‌تری نسبت به زمان‌هایی که از دست می‌رود، دارند. درواقع با دقت و وسواس بیشتری زمان را پایش می‌کنند.

افراد معمولی نمی‌توانند برآورد درستی از زمان‌هایی که اتلاف می‌شود داشته باشند. حتی برای زمان‌هایی که کار می‌کنند هم دید روشنی ندارند.

بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا زمان برای ما هم کش بیاید، این است که ساعت‌های کار کردن و زمان‌هایی که تلف می‌کنیم را به عدد و رقم تبدیل کنیم.

وقتی این تمرین را انجام دادم، تلاش کردم با کرونومتر، زمان انجام دادن کارهایم را ثبت کنم. درنهایت شگفت‌زده شدم که با تصورم چقدر فاصله دارد. می‌توانید شما هم امتحان کنید و از ساعت‌های کوتاهی که واقعاً مشغول کار کردن هستید، شگفت‌زده شوید.

اگر بخواهیم به اثرات بزرگی که زمان‌های اتلاف وقت بر ما می‌گذارند پی ببریم می‌توانیم به پیشرفت خود در تولید محتوا و حجم زیاد مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانیم، نگاهی بیندازیم. این حجم انرژی هر جای دیگری استفاده شود، نتایج به مراتب بهتری ایجاد می‌کند.

یادگیری با ناهید عبدی در تلگرام

2 دیدگاه

 1. محسن

  ۱۳۹۶-۰۹-۲۱ at ۱:۴۶ ب.ظ

  ممنون از شما.
  چند وقته که برای ثبت زمانهای اشتغال به هر فعالیت از یه اپلیکیشن استفاده که میکنم که اولین بار از محمدرضا شعبانعلی شنیدم، به نام TimeWise که کمک میکنه تمرکز بهتری داشته باشم و در نهایت آمار داشته باشم که چقدر مفید کار کردم. آمار کار مفید در طول روزم واقعا کم بود.
  اخیرا یه نرم افزار نصب کردم که میزان استفاده از گوشی و نرم افزارهای مربوط رو نشون میده (Quality Time) این نرم افزار نشون میده چقدر به موبایل اعتیاد داریم و چقدر وقت تلف میکنیم با این ابزار. امتحانش کنید نتایج جالبی میگیرید.

  1. ناهید عبدی

   ۱۳۹۶-۰۹-۲۴ at ۸:۲۱ ب.ظ

   سلام محسن جان
   حتما نصبش می کنم
   خیلی ممنون. پیشنهاد خوبی بود.

پاسخ دهید