چگونه شغل مطلوب خود را بیابیم؟

این سؤال، مضمون بسیاری از ایمیل‌ها و صحبت‌هایی است که در کلاس‌هایم مطرح می‌شود. ازاین‌رو تصمیم گرفتم به عنوان تجربیات مطالعاتی و شخصی، مهم‌ترین نکات را گردآوری کرده و به تدریج منتشر کنم.

۳ توصیه برای داشتن تجربۀ شغلی مناسب:

شروع کردن قبل از آمادگی کامل

بزرگ‌ترین ریسک دریافتن شغل مطلوب، حرکت نکردن و منتظر الهام ماندن است. این یک خودفریبی بزرگ است که برای شروع کردن، انتظار آمادگی داشته باشید.

شروعی مبهم و نامعلوم بسیار ارزشمندتر از فکر کردن و ایده پردازی مداوم است. ثمرۀ این نوع فکر کردن، ساختن حاشیۀ امنی است که هر چه طولانی‌تر باشد، بیرون آمدن از آن و جسارت عمل کردن، سخت‌تر می‌شود.

همین‌که به توانمندی ابتدایی برای انجام کاری پی بردید، دست به کار شوید. تنها در سایۀ عمل کردن است که علایق شکل می‌گیرند یا نابود می‌شوند.

آستین کلئون دراین‌باره می‌گوید: برای شروع کردن صبر نکنید تا خودتان را بشناسید، چیزهایی بیافرینید تا به خودشناسی برسید.

محدود کردن خواسته‌ها

مشکل اغلب ما این است که یا ایده‌ای برای انتخاب شغل نداریم، یا این قدر درگیر تنوع بالای خواسته‌ها و ترجیحاتمان هستیم که عملاً حق انتخاب را از خود سلب می‌کنیم.

لازم است بین خواسته‌ها و ترجیحات خود، تنها یک گزینه را برای شروع انتخاب کنیم. لازم است همین حالا دست به کارشده و همۀ خواسته‌ها را به نفع یک انتخاب، کنار بگذارید.

تنوع انتخاب باعث سردرگمی در تصمیم‌گیری می‌شود و عایدی جز درجا زدن و اقدام نکردن ندارد.

انجام چند شغل هم‌زمان

در مسیر یافتن شغل موردعلاقۀ خود، بهتر است تا حد امکان فرصت ملاقات با موقعیت‌های شغلی مختلف را داشته باشید. می‌توانید در کنار انجام دادن شغل اصلی خود، چند شغل فرعی را در روزهای تعطیل و یا زمان‌های اضافه از طول روز، به صورت پاره‌وقت امتحان کنید.

همان‌طور که کارل مارکس بیان می‌کند: این روش تدبیری هوشمندانه، در اوضاع نامتعادل اقتصادی است؛ اما صرفاً در شرایط بحرانی نیست که این استراتژی بکار می‌آید. این عمل، راهی برای وفادار بودن به ابعاد گوناگون شخصیت و استعدادهای متفاوت ماست.

یادگیری با ناهید عبدی در تلگرام

3 دیدگاه

 1. علی قاسم زاده

  ۱۳۹۶-۰۹-۲۵ at ۵:۴۳ ق.ظ

  سلام
  وقت بخیر
  ممنون از مطالب آموزنده ای که می نویسید.
  آیا تولید یک محصول جدید را باید مثل یک شغل دانست؟ و ایجاد آن را شروع کرد؟

  1. ناهید عبدی

   ۱۳۹۶-۱۰-۰۳ at ۱۱:۰۲ ب.ظ

   سلام
   ممنون از شما که می خونید و خوشحالم مطالب براتون مفید بوده.
   راستش دقیق متوجه سوالتون نشدم. اگر منظورتون تولید محصول از منظر کارآفرینی هست، شاید بهتر باشه کتاب های این حوزه رو مطالعه کنید و اگر منظورتون، نوع رفتار و نگرش خودتون در رابطه با شروع کار هست، باز هم با رعایت اصول و قواعد حاکم بر استارتاپ ها، نتیجۀ بهتری می گیرید.
   ولی در کل شروع تولید محصول، بیشتر نیم نگاهی انداختن به حوزۀ کسب و کار جدید هست تا شروع واقعی اون.
   خصوصا که تمرکز بازار فعلی بیشتر روی بحث بازاریابی، بازارسازی و فروش هست تا بحث های تولیدی و چالش های پیش روی اون.

 2. علی قاسم زاده

  ۱۳۹۶-۱۰-۰۵ at ۷:۰۹ ق.ظ

  سلام
  وقت بخیر
  در واقع محصولی که می خواهیم ارائه کنیم رایگان هست لذابیشتر فکر خود محصول هستیم تا فروشش چون باید کیفیت خودش خوب باشه تا قابل فروش باشه.
  می تونید چند کتاب در حوزه توسعه و تولید محصول به من معرفی کنید.(محصول ما نرم افزاری است)

پاسخ دهید