عادات سرنوشت‌ساز

شروع به خواندن کتاب عادات و آداب روزانه بزرگان کرده‌ام که در آن میسن کری روال عادی و اصول زندگی موفق‌ترین افراد دنیا را جمع‌آوری کرده است.

مهم‌ترین دستاورد این کتاب برای من، تغییر مدل ذهنی‌ام در رابطه با اصول زندگی افراد برجستۀ تاریخ است. مدلی که به دنبال عادات عجیب‌وغریب و به‌دوراز روزمرگی‌های زندگی بود، حالا تا حدی رنگ می‌بازد و ساختاری جدید را در ذهنم شکل می‌دهد.

برخلاف تصوری که داشتم زندگی‌های عادی، تنبلی‌های مشابه ما و عدم حذف تفریحات روزانه، در اکثریت موارد وجود داشت. در عوض دلیل غالبی را که در موفقیت بسیاری از افراد دیدم، فلسفۀ خاص زندگی آن‌ها بود. شاید بتوانم اسمش را، سبک ثابت زندگی بگذارم.

منظورم از سبک ثابت زندگی، این است که بسیاری از این افراد برای سال‌های طولانی، ساعاتی مشخص برای کار کردن و ساعاتی مشخص‌تر برای اتلاف وقت و تفریح داشته‌اند. به‌گونه‌ای که این فلسفۀ زندگی برای سال‌ها، استمرار و دوام داشته است.

نام ساعاتی در روز که آگاهانه به کار کردن اختصاص نمی‌دهیم را، وقت‌کشی مهارتمند می‌نامم. این‌که بتوانیم تنبلی‌های از پیش تعیین‌شده و اتلاف وقت‌های برنامه‌ریزی‌شده داشته باشیم. به این صورت می توانیم معنایی دوباره به ساعات کاری بدهیم. حتی می‌توانیم از انرژی آن‌ها، برای انجام جدی‌تر و اثربخش‌تر کار استفاده کنیم.

نکتۀ مهم دیگری که می‌توانم بگویم وجه مشترک بسیاری از این زندگی‌های موفق است، تمرکز کامل بر کار در زمان انجام آن است. بسیاری از افراد مطرح تاریخ، با وجود ساعات کاری کمی که داشتند، به دلیل تمرکز همه‌جانبه بر کار، توانسته‌اند آثاری ماندگار برای چند دهه خلق کنند.

جالب است شور و هیجان یک‌باره و انرژی‌های مضاعف و مقطعی را در زندگی این افراد کمتر می‌بینم. اگر شوری برای انجام کار هست، به صورت روزانه و منظم همراه این افراد است.

نمی‌دانم چند نفر از ما قادریم عادات روزانۀ خود را به صورت یک برنامۀ کامل یک‌صفحه‌ای شرح دهیم که برای سال‌هاست به آن پایبند هستیم. یک نوع سبک زندگی، که تحت هر شرایطی بی کم‌وکاست انجامش می‌دهیم.

پافشاری مصرانه و مداوم بر اصول خودساخته و حتی بی‌قاعده و قانون، می‌تواند دلیلی برای موفقیت‌های بزرگ باشد.

شما چه تعریفی از فلسفۀ زندگی خود دارید؟

یادگیری با ناهید عبدی در تلگرام

پاسخ دهید