یک پیشنهاد برای ایجاد حال خوب

توماس کارلی می‌گوید: «اصالت چیزی است که همیشه به آن احترام می‌گذاریم و همواره با آن مخالفت می‌کنیم».

اگر به رفتار خودمان دقیق‌تر شویم، خواهیم دید در بسیاری از مواقع، خواسته یا ناخواسته احساسات خود را سرکوب می‌کنیم و یا حداقل آن را به شکلی دیگر تغییر می‌دهیم.

به‌عنوان‌مثال اگر در حال تجربۀ یک اتفاق کاملاً مادی هستیم، سعی می‌کنیم هر طور شده رنگ و بوی معنویت به آن بزنیم و ظاهری نمادین‌تر و شکیل‌تر به آن ببخشیم.

عادت کرده‌ایم وسط احساسمان یک پرانتز باز کنیم و حسی نامأنوس با آن را، به هر ضرب‌وزوری شده در آن بگنجانیم. بعد تعجب می‌کنیم چرا وقتی خوشحالیم، تکه‌ای از ما ناراحت است و یا چرا حتی نمی‌توانیم درست ناراحتی کنیم.

با این نگاه، گمان می‌کنم یکی از راه‌های ساده برای ایجاد حال خوب این است که هر اتفاقی را بااحساس مربوط به خودش تجربه کنیم بدون آن‌که تلاش کنیم احساسات واقعی‌مان را دستکاری کنیم.

اگر ناراحتیم، لازم نیست خودمان را به لبخندی تصنعی مهمان کنیم و ادای آدم‌های شاد را دربیاوریم. لازم است فضای کافی به خودمان بدهیم تا ناراحتی ما راحت نقشش را بازی کند.

اگر خوشحالیم، دم را غنیمت شماریم و با همۀ وجودمان بارش شادی را تجربه کنیم بی آنکه نگران لحظات بعدتری باشیم که دستاوردهای شادی بر زمین می‌ریزند و از بین می‌روند.

به این ترتیب حتی غم و اندوه هم بهتر تجربه می‌شوند چراکه به آن‌ها اجازه می‌دهیم با اصالتشان از درونمان بیرون بریزند و تلاش نمی‌کنیم با پوشاندن لباسی مبدل به آن‌ها، هویت واقعی‌شان را کتمان کنیم.

احساسات ما بکر و پربارند. وقتی تلاش می‌کنیم آن‌ها را سرکوب کنیم، تبدیل به یک تهی بی‌وزن می‌شوند که چون اصالت ندارند، در فضای ذهن ما معلق می‌مانند و ما را هم معلق و سردرگم می‌کنند.

لازم است به برخوردمان با خودمان نگاهی دوباره بیندازیم. نگاه تنگ‌نظرانه به درونیاتمان، باعث می‌شود احساسات واقعی ما، زیر فشار این نگاه حرف‌هایش را بخورد و به روی ما نیاورد.

گاهی ما از تلنبار احساسات بیان‌نشده سنگین می‌شویم و توان ادامۀ مسیر را نداریم.

یادگیری با ناهید عبدی در تلگرام

1 دیدگاه

  1. محسن

    ۱۳۹۶-۱۰-۱۸ at ۱۲:۵۰ ب.ظ

    موافقم. سرکوب غرایز و احساسات در بلندمت سلامتی روحی انسان را مختل می کند.

پاسخ دهید