چرا موفقیت زنان با دوست‌داشتنی بودن آنها رابطۀ عکس دارد؟

این عنوان سؤالی است که مدت‌ها ذهنم را به خود مشغول کرده بود. گمان می‌کردم این مسئله تنها یک ذهنیت شخصی است و نمی‌تواند مصداق‌های زیادی داشته باشد.

امروز با خواندن کتابی که از دوست خوبی هدیه گرفته بودم، جواب سؤالم را پیدا کردم. خانم شریل سندبرگ در کتاب «دست به کار شوید»، این مسئله را شرح می‌دهد.

این موضوع آزمایشی است که توسط فرانک فلین انجام‌شده و نتایج آن مطابق با دیگر پژوهش‌های مشابه، بر این واقعیت تأکید دارد که موفقیت و دوست‌داشتنی بودن در مردان، رابطۀ مستقیم دارد و در خانم‌ها رابطۀ عکس.

به این معنا که مردی که موفق می‌شود، در نظر مردان و زنان دوست‌داشتنی‌تر می‌شود اما هم مردان و هم زنان، زن موفق را کمتر دوست دارند.

مهم‌ترین علت این وضعیت، این است که ما انسان‌ها بر اساس یک سری کلیشه‌ها و استریوتایپ‌ها زندگی می‌کنیم.

سال‌ها این کلیشه در ناخودآگاه ذهن ما جای دارد که مردان باید با کفایت باشند، قدرت رقابتی داشته باشند، انتظار می‌رود به جای فکر کردن به خشنودی دیگران و حمایت از آن‌ها، بر نتایج ‌کار متمرکز باشند و برای به دست آوردن حقوق خود بجنگند.

ازاین‌رو، وقتی این رفتارها را در خانم‌ها می‌بینیم، ناخودآگاه موضع می‌گیریم. احساس می‌کنیم این خانم مانند یک مرد رفتار می‌کند و خانمی که ادای مردان را درمی‌آورد، دوست‌نداشتنی می‌شود.

این است که به راحتی به مدیران موفق خانم، برچسب‌هایی این‌چنین می‌زنیم: سلطه‌جوست، سخت‌گیر است، قابل‌اعتماد نیست، جوگیر شده است.

ما انتظار رفتارهای محکم و قوی از خانم‌ها نداریم و با دیدن این نوع رفتارها، به جای تغییر ذهنیتمان، احساس خوبمان را نسبت به زنان اطرافمان تغییر می‌دهیم.

زنان به جز دغدغه‌های بیرونی، باید از عهدۀ این‌چنین دغدغه‌های درونی هم برآیند.

اجتماعی بودن و موفق بودن برای خانم‌ها تاوان دارد.

اگر بخواهم کل نتایج برداشت‌شده از آزمایش را در یک جمله عنوان کنم باید بگویم:

ما تلویحاً، موفقیت خانم‌ها را غیرعادی می‌دانیم.

یادگیری با ناهید عبدی در تلگرام

1 دیدگاه

  1. سارا بدل زاده

    ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ at ۱۲:۲۶ ق.ظ

    استاد جان واقعا حرفاتون به دل میشینه و درسته وقتی ی زنی که زیبا و دوست داشتنی هست در محل کارش میخنده و مهربونه همه میان و نزدیکش ولی اگر همون شخص فقط جدیتی به کار ببره همه به دید یک خودخواه و از خود راضی معرفیش میکنن

پاسخ دهید