فهرست منابع فارسی دربارۀ بازاریابی محتوا

یکی از کلمات مهم و پرکاربرد این روزها در دنیای کسب‌وکار، بازاریابی محتواست. کسانی که به هر نحوی درگیر محتوا هستند، حتماً با این لغت مواجه شده‌اند.

برای اینکه هر چه بهتر با این مفهوم آشنا شوید، فهرستی از لینک‌های مرتبط با این موضوع را انتخاب کرده‌ام تا با توضیحات مختصری در رابطه با هر کدام، به شما در انتخاب بهترین منابع فارسی در این زمینه، کمک کنم.

 1. سایت متمم

اولین و جذاب‌ترین سایت در جستجوی گوگل، سایت متمم است. متمم، طرحی برای تولید محتوای فارسی است که در راستای ارتقاء فرهنگ آموزشی کشور، به ارائۀ جدیدترین مفاهیم برای یادگیری مهارت‌های توسعه فردی و مهارت‌های مدیریتی می‌پردازد.

اگر می‌خواهید به تعریفی جامع، کامل و همه‌جانبه در رابطه با مفاهیم مرتبط با محتوا خصوصاً مفهوم بازاریابی محتوا دست پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنم قبل از هر جای دیگری، به سایت متمم سر بزنید.

ضرورت یادگیری بازاریابی محتوا، جایگاه آن در حوزۀ بازاریابی، مثال‌های موردی و انواع مورداستفاده از بازاریابی محتوا درگذر زمان و بسیاری از نکات کلیدی دراین‌باره را می‌توانید با مراجعه به این سایت ببینید.

 1. سایت آکادمی ای نتورک

در این سایت مقالات آموزشی در زمینه‌های مختلفی مانند تولید و انتشار محتوا، تبلیغات اینترنتی و تعاریف مفاهیم پایه‌ای در رابطه با محتوا وجود دارد.

تعریف بازاریابی محتوا در این سایت:

بازاریابی محتوا، یک رویکرد استراتژیک برای بازاریابی است که بر تولید و توزیع محتوای باارزش تمرکز دارد. به واسطه این رویه می‌توانید یک مخاطب از پیش تعریف‌شده را جذب و او را کنار خود حفظ کنید. در مرحله بعد فرآیند بازاریابی محتوایی، لازم است که فرد جذب و حفظ‌شده را به واسطه راهکارهایی به یک مشتری سودآور تبدیل کنید.

 1. سایت سئوکار

آموزش‌های این سایت، با محوریت قرار دادن مفهوم سئو انجام‌شده است. مشاوره و پشتیبانی درزمینۀ سئو، از خدمات اصلی این سایت است.

تعریف بازاریابی محتوا در این سایت:

بازاریابی محتوا، یکی از تکنیک‌های بازاریابی است که با استفاده از محتوای باارزش به جذب مشتری و تعامل بیشتر با آن می‌پردازد.

 1. سایت ir

رویکرد اصلی این سایت، آموزش استراتژی‌های حاکم بر دنیای محتوا، نحوۀ تولید و توزیع محتوا، تحلیل روش‌های موجود در بازار محتوا و خدمات مشاوره است.

تعریف بازاریابی محتوا در این سایت:

بازاریابی محتوا یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به‌وضوح تعریف و شناخته‌شده هستند. این عمل باهدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سود ده صورت می‌گیرد

 1. سایت کانتنت برگر

پادکست های صوتی در رابطه با محتوا با عنوان رادیو کانتنت و کارگاه‌های آموزشی، از مهم‌ترین دستاوردهای این سایت است.

نحوۀ تولید و توزیع محتوا، با ارائۀ مقالات تخصصی و بررسی‌های موردی، می‌تواند به افرادی که در پی یادگیری این حوزه هستند، کمک‌کننده باشد.

 

نتیجه‌گیری:

متأسفانه کپی کاری و ترجمه‌های عاری از دانش بومی و تخصصی، از مشکلاتی هستند که در سایت‌های مختلف، به چشم می‌خورد. انتظار می‌رود سایت‌هایی که به تعریف مفهوم ارزشمندی مانند بازاریابی محتوا همت می‌گمارند، از این قاعده مستثنی باشند؛ اما نمونه‌های زیادی از نبودِ محتوای اصیل، در این‌گونه سایت‌های آموزشی هم به چشم می‌خورد.

با فاکتور گرفتن از سایت‌های حاوی محتوای کپی و کم‌ارزش، می‌توان گفت با جستجو در فضای وب‌سایت‌های فارسی هم امکان دستیابی به مفاهیم و تعاریف کاربردی و درستی از بازاریابی محتوا، وجود دارد.

برای آشنایی با مفاهیم کلیدی محتوا، می‌توان از سایت‌های مختلف کمک گرفت؛ اما درک عمیق این مفهوم و کاربردی کردن دانش حاصل از آن، نیازمند مطالعه و بررسی‌های موردی است. داستان‌های مختلف از نحوۀ تولید محتوا، توزیع آن و تحلیل میزان اثربخشی محتوا در دنیای کسب‌وکارهای پیرامون ما، می‌تواند درک و دید روشن‌تری از این مفهوم را برایمان ایجاد کند.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

3 دیدگاه

 1. سیدمهدی حسینی

  ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ at ۸:۵۴ ب.ظ

  سپاس بسیار
  منابعی که معرفی کردی را در فهرست مطالعاتم اضافه کردم. به غیر از: متمم که سالهاست عضو آن هستم و فوق العاده است. ای نتورک که کم و بیش با‌ آن آشنا بودم.

 2. کوتاه کننده لینک ytre

  ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ at ۴:۲۱ ب.ظ

  سلام بسیار ممنونم توضیحات الی و مفیدی بود با سپاس

 3. حرف اخر

  ۱۳۹۷-۰۶-۰۵ at ۱:۵۵ ب.ظ

  خیلی خوب توضیح دادین ممنونم

پاسخ دهید