چگونه با تولید محتوا بر اهمال کاری غلبه کنیم؟

همۀ ما کم و بیش با اهمال‌کاری مواجه هستیم. برای بسیاری از ما، اهمال‌کاری تنها به یک واژه بدل شده است و نماد بیرونی یا شکل ظاهری ندارد؛

با این وجود، آن را به عنوان بخشی از زندگی واقعی خود قبول کرده‌ایم و هرازگاهی (یا همیشه!)، به آن اجازۀ زندگی کردن می‌دهیم.

با خودم فکر کردم یکی از راه‌های مقابله با اهمال‌کاری، می‌تواند این باشد که به فرآیند آن، شکل ظاهری بدهیم تا بهتر ببینمش و لمسش کنیم. چون فکر می‌کنم تصویر روشن‌تری برای حل مسائلی داریم که قادریم آن‌ها را ببینیم.

حالا ببینیم تولید محتوا، چگونه به تغییر شکل اهمال‌کاری کمک کند؟

از این بابت واژۀ «تغییر شکل» را به کاربردم که یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با اهمال‌کاری را، تغییر شکل مثبت آن می‌دانم.

نقطۀ مقابل اهمال‌کاری، تعهد است. دو نوع تعهد را پیشنهاد می‌کنم که می‌تواند به تغییر شکل اهمال‌کاری، کمک کند:

تعهد به دیگران و تعهد به خود.

برای متعهد شدن به خود، بهتر است مضرات ناشی از اهمال‌کاری را قابل‌رؤیت کنیم. ساعت شنی، ایدۀ خوبی است. خیلی خوب می‌تواند زمان‌های هدررفته را به تصویر بکشد؛ اما تولید محتوا، راه سودمندتری است.

تقویم دیواری که خودمان تهیه می‌کنیم و فعالیت‌های روزانه را در آن یادداشت می‌کنیم یا شمارش معکوس روزهایی که از دست می‌رود هم نوعی از تولید محتوا هستند.

وقتی از امروز تا حداکثر زمانی را که می‌توانیم برای انجام فعالیت‌هایمان، وقت‌کُشی کنیم را یادداشت می‌کنیم، تصویر روشن‌تری از روزهای حداقلیِ باقی‌مانده، خواهیم داشت.

نوشتن اهداف روزانه و چک کردن آن‌ها در پایان روز و مجدداً نوشتن اهداف روز بعد، تولید محتوایی است که ما را در چرخه‌ای سودمند قرار می‌دهد و این پایش روزانه، مدام به احساس ما تلنگر می‌زند و ما را به حرکت در روز بعد، وامی‌دارد.

تعهد به دیگران، راه سودمندتری است. می‌توانید محتوایی برای دیگران تهیه کنید و میزان قدرت مقابله با اهمال‌کاری و یا ضعفتان در برخورد با آن را، برای دیگران به تصویر بکشید.

حتماً شما هم افرادی را دیده‌اید که مثلاً برای مبارزه با اضافه‌وزن خود، ویدئوهایی تهیه می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند. این کار به این معناست که شما از دیگران دعوت می‌کنید، به تماشای قدرت یا ضعف شما بنشینند.

داشتن ناظر بیرونی، اهمال‌کاری را تضعیف می‌کند.

پست‌های وبلاگی، راهی برای خود افشایی آگاهانه و متعهد شدن است و یکی از بهترین انواع تولید محتوا، برای مقابله با اهمال‌کاری است.

دادن گزارش عملکرد به مدیران یا همکاران، محتوای دیگری است که با آن، خودتان را به مبارزه‌ای سخت و جدی دعوت می‌کنید.

در میان گذاشتن اهدافتان با یک دوست، نوعی تولید محتوای لفظی است که باعث می‌شود مبارزه با اهمال‌کاری، به‌نوعی گفتگوهای جذاب بدل شود.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

1 دیدگاه

 1. محمد سلیمانی نسب

  ۱۳۹۷-۰۲-۳۱ at ۲:۴۰ ق.ظ

  سلام خانم عبدی
  ممنون بابت این نوشته
  من این مورد رو با پوست و گوشت و خونم حس کردم
  چون از وقتی که شروع به نوشتن برای وبسیاتم کردم اهمال کاری ام کمتر شده

پاسخ دهید