سن محتوای شما چقدر است؟

تابه‌حال به سن محتوایی که تولید می‌کنید، فکر کرده‌اید؟ اگر بخواهید به قضاوت محتوایتان بنشینید، سن و سال آن را چقدر ارزیابی می‌کنید؟

فکر می‌کنید محتوایتان، فرد مسنی است که مدام پند و اندرز می‌دهد یا پسربچه‌ای بازیگوش است که در قید و چارچوب بودن، برایش دور از ذهن است؟

اگر به کسانی که توفیق خوبی در کارشان کسب کرده‌اند فکر کنید، حتماً تصدیق می‌کنید که بسیاری از آن‌ها عاشق کاری هستند که انجام می‌دهند. درواقع آن‌ها قادر هستند کارشان را مانند موجود زنده‌ای ببینند و به همین دلیل است که می‌توانند ساعات طولانی از شبانه‌روز را با کارشان سپری کنند.

تولید محتوای جذاب هم این‌گونه است. باید با محتوایی که تولید می‌کنیم، مانند یک موجود زنده ارتباط برقرار کنیم که البته این نوع ارتباط برقرار کردن با محتوا، چندان هم دور از ذهن نیست.

نویسنده‌ای که محتوا تولید می‌کند، بی‌شک با موجودی زنده سروکار دارد. موجودی که احساس خواننده را برمی‌انگیزد، وارد زندگی و فکرش می‌شود، گاهی او را خوشحال می‌کند و گاهی او را به خشم می‌آورد و قادر است احساسات خواننده را جریحه‌دار کند. چنین محتوایی، حتماً زنده است.

برخلاف انسان‌ها که تفسیر سن و سالشان، اطلاعات درستی به ما نمی‌دهد، سن محتوایی، می‌تواند چیزهای زیادی را تعیین کند. سبک نوشتار، نوع مخاطبان، نوع نگاه تولیدکنندۀ محتوا و روشی که می‌خواهد حرفش را بزند، با اطلاع از سن محتوا قابل تفسیر و برداشت است.

مهم نیست سن مخاطب شما چقدر است. در تولید محتوای مخاطب محور، بهتر است به این فکر کنیم که مدل ذهنی مخاطب ما به سن کدام محتوا نزدیک‌تر است.

البته جنس نگاه تولیدکنندۀ محتوا بر سن محتوا، سایه می‌اندازد و سبب می‌شود که از بین انبوهی از مخاطبان، درنهایت محتوا بتواند هم سن و سالان خودش را جذب کند.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

4 دیدگاه

 1. بهراد جاود

  ۱۳۹۶-۱۲-۱۰ at ۱:۲۰ ق.ظ

  تا به حال نسبت به محتوا با این دید نگاه نکرده بودم. به این فکر می‌کردم که مطالبی بنویسم که در گذر زمان از کارایی آن‌ها کاسته نشود و هر زمان که بازدیدکننده آن را بخواند بتواند از آن چیزی یاد بگیرد، به قول معروف سعی کردم محتوای همیشه سبز تولید کنم. ولی سن محتوا جنبه‌ای است که باید بیشتر به آن بیاندیشم و این‌که آیا سن محتوای تولیدی من با میانگین سنی مخاطبان هدفم مطابقت دارد یا نه.

  1. ناهید عبدی

   ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ at ۱۲:۳۳ ق.ظ

   فکر می کنم توجه به این نکته، لطف تولید محتوا رو چندبرابر می کنه و اگر با این ذهنیت محتوا تولید بشه، چارچوب خوبی برای ساختار کلی محتوا، لحن و حسی که از اون برداشت می شه، به وجود میاد.
   مرسی که مطالب رو دنبال می کنی.

پاسخ دهید