مزیت خصوصی‌ترین فضای غیراختصاصی

خصوصی‌ترین فضایی که می‌توانیم ایجاد کنیم، مکانی است که در آن عمیق‌ترین دیدگاه و افکارمان را بیرون می‌ریزیم، از آرزوها و اهدافمان می‌گویم، روی چیزهایی که برایمان مهم است تأکید می‌کنیم و گذشته و آیندۀ مدنظرمان را در آن به تصویر می‌کشیم.

وبلاگ نویسی این امکان را در اختیار همه قرار می‌دهد تا خصوصی‌ترین فضای ممکن را ایجاد کنیم و با اشتراک‌گذاری مطالب، آن را غیراختصاصی و عمومی کنیم.

شاید در ابتدا وبلاگ نویسی، ثبت دل نوشته‌ها و یا تمرین نویسندگی باشد، اما بعد از مدت کوتاهی، به سبک زندگی و مدل ذهنی تبدیل می‌شود.

وقتی هزاران هزار مطلب را در آن قرار می‌دهیم، آینۀ تمام نمایی از افکار و ذهنیات خودمان را مقابل بقیه قرار می‌دهیم تا به‌وضوح بتوانند اندیشه‌ها، ترجیحات و مدل زندگی‌مان را ببینند.

توصیه‌ای که پتی اسمیت در این زمینه کرده است، می‌تواند راهگشا و مؤثر باشد:

«یک اسم خوب انتخاب کن و آن را پاک نگه‌دار. به این تمرکز نکن بتوانی پولی به دست آوری و به موفقیت برسی. روی انجام کارهای خوب متمرکز شو؛ و اگر بتوانی نام خوبی را به وجود آوری، این نام می‌تواند برای تو درآمدزایی کند».

وقتی هرروز می‌نویسی و سخاوتمندانه داشته‌هایت را عرضه می‌کنی، مدام مجبوری ظرف اطلاعاتت را پرکنی. پس رو به کهنگی حرکت نمی‌کنی و مدام به خودت اضافه می‌کنی. به این ترتیب هرروز در کار خلق کردن هستی.

غیراختصاصی کردن خصوصی‌ترین فضا، روابط جدید برایت ایجاد می‌کند و دوستی‌های عمیقی در این فضا شکل می‌گیرد چراکه پایه و اساس آن‌ها، ذهنیات مشترک و ترجیحات همسان است.

وبلاگ نویسی نوعی تعهد است. وقتی می‌نویسی، در برابر دیگران متعهد می‌شوی تا بیشتر یاد بگیری و اجازه می‌دهی دیگران به تماشای روند رشد کردنت، بنشینند.

برای رزومه سازی دست به دامن گذشته‌ات نمی‌شوی و خاطرات و دستاوردهای قبل خودت را ارائه نمی‌دهی بلکه پروژه‌ای داری که هرروز در حال تکمیل شدن و شفاف‌تر شدن است.

و یک سؤال اساسی که می‌توانی دستاوردهای خودت را بهتر با دیگران شریک شوی و برای آن‌ها منبع الهام یا فرصتی برای رشد ایجاد کنی این است که قبل از اشتراک‌گذاری افکارت، به قول آستین کلئون از خودت بپرسی: «خب، که چی؟».

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

2 دیدگاه

 1. محسن مغفورى

  ۱۳۹۷-۰۱-۰۸ at ۱:۴۹ ق.ظ

  چقدر این متن درست و زیبا نوشته شده. خیلی ممنونم. هم محتوا برای من که در آستانه شروع وبلاگم هستم الهام بخش بود و هم سبک نوشتن متن خیلی زیبا بود. نقل قول پتی اسمیت هم عالی بود

  1. ناهید عبدی

   ۱۳۹۷-۰۱-۱۶ at ۱۲:۲۹ ب.ظ

   خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده.
   امیدوارم نوشتن وبلاگ تون رو زودتر شروع کنید و پیوسته ادامه بدید.
   موفق باشید.

پاسخ دهید