راز تولید محتوای شفاف و اثربخش

با بعضی از انواع محتوا مثل صفحۀ پیشگفتار کتاب‌ها برخورد می‌شود، بدون توجه کردن، پس زده می‌شوند یا مثل برگه‌های ضمانت بعضی از محصولات با آن‌ها برخورد می‌شود که مخاطب می‌داند وعده‌ووعیدهایی که دارند، هیچ پایه و اساسی ندارد.

می‌توان رد پای کلیشه گویی را در سرتاسر محتوای غیر اثربخش دید.

اما اگر قرار باشد محتوایی نه‌تنها دیده شود بلکه مانند همراهی وفادار، همه‌جا همراه ذهن مخاطب باشد، لازم است به شفاف‌ترین حالت ممکن عرضه شود.

برای شفاف‌سازی محتوا می‌توانیم از این راهکار استفاده کنیم:

عددی کردن محتوا و استفاده از عدد و رقم در توضیح محتوا.

به این جمله توجه کنید: «کیفیت محتوا مهم‌تر از کمیت آن است». این محتوا فارغ از اینکه چقدر درست است، نمی‌تواند شفافیت زیادی برای مخاطب داشته باشد.

محتوا باید مثل آینه‌ای باشد که هم انعکاس‌دهندۀ هدف و منظور تولیدکنندۀ آن باشد و هم اینکه مخاطب بتواند نیازهای خودش را که هم‌راستا با محتوا است، در آن ببیند.

بد نیست توصیه‌ای عددی از جف واکر را با این پیشنهاد عجین کنیم:

«سیستمی آزمایش‌شده و اثبات‌شده برای بازاریابی محتوا، ارسال ایمیل‌های هدفمند است؛ اما نکته‌ای که باید در این رابطه با آن دقت کنید، کیفیت ارسال ایمیل است.

مهم نیست چند نفر در فهرستتان وجود دارد، اگر قرار باشد ایمیل‌های ارسال‌شده به صندوق مشترکان شما، باز نشود. آنچه مهم است پاسخ‌دهی است.

داشتن فهرستی متشکل از ۱۰۰ نفر که ۶۰% آن‌ها ایمیل‌های شما را باز می‌کنند (یعنی ۶۰ نفر آن را می‌خوانند)، بهتر از فهرستی متشکل از ۱۰۰۰ نفر است که فقط ۱% (۱۰ نفر) ایمیلتان را می‌خوانند».

عددی کردن محتوا این امکان را فراهم می‌کند که منظور را ساده‌تر بیان کنیم و همچنین استراتژی‌های درست‌تری برای نحوۀ توزیع و انتخاب مخاطب، بچینیم تا در مسیر عرضۀ محتوا، تصمیمات درست‌تری بگیریم.

برای تولید چنین محتوایی لازم است خواسته‌های خودمان از تولید محتوا هم شفاف باشد. خواسته‌های واضح و روشن باعث خلق محتوایی می‌شود که ارتباط ساده‌تر و عمیق‌تری با مخاطب برقرار می‌کند.

مصرف محتوای ساده و قابل‌فهم باعث می‌شود مخاطب خودش را در قسمتی مجزا از کانال ارتباطی نبیند و تنها مصرف‌کننده‌ای صرف نباشد چراکه می‌تواند بعد از برخورد با چنین محتوایی، از آن استفاده کند و در عمل اجرایی نماید. چنین محتوایی حس همراهی را در مخاطب ایجاد می‌کند.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

پاسخ دهید