مدیریت خاطرات

ما مانند خمیری در دست خاطراتمان هستیم. خاطرات می‌توانند ما را ورز بدهند و آینده‌مان را به شکلی از گذشته تغییر دهند.

گاهی فکر می‌کنیم این ما هستیم که خاطرات را می‌سازیم، اما یادمان می‌رود این خاطرات گذشته هستند که ابعادی از شخصیتمان را می‌سازند. و گاهی فراموش می‌کنیم که خاطرات، آن طور که در ذهنمان تداعی می‌شوند، حقیقت ندارند. ما به‌مرورزمان و کاملاً ناخودآگاه، آن‌ها را تحریف می‌کنیم.

جاناتان گاتشال با اشاره به این قضیه می‌گوید:

«ما خودمان را موجوداتی بسیار باثبات و واقعی می‌دانیم اما واقعیت این است که خاطرات و داستان‌های ما، مانند رمانی که در جریان نوشتن است، مدام تغییر می‌کند، ویرایش و بازنویسی می‌شود و یک راوی غیرقابل‌اعتماد، به آن شاخ و برگ می‌دهد».

ولی ذهنمان عادت کرده است که مدام به گذشته بدود، درهای خاطرات قبلی را یکی‌یکی باز کند و وارد آن‌ها ‌شود. گاهی کنار بعضی از خاطرات این قدر می‌ماند که همۀ روزهای آینده را با توقف در آنجا سپری می‌کند.

هنگامی‌که ذهن را رها می‌کنیم تا هرکجا می‌خواهد پرسه بزند، عامدانه مانع آرامش خودمان می‌شویم، ناکامی‌ها را ورانداز می‌کنیم و غرق در تماشای آن‌ها می‌مانیم.

با همین ناکامی‌ها بندی به ذهن بلندپروازمان می‌بندیم و نمی‌گذاریم اوج بگیرد و برای مدت‌ها اسیر گذشته، نگهش می‌داریم.

یکی از اصول اتیکت در رفتار با خود، این است که خاطره سازی و خاطره خوانی‌های درونمان را مدیریت کنیم و تنها دست‌چین شدۀ آن‌ها را با خودمان مرور کنیم.

وقتی خاطراتمان را خوب مدیریت می‌کنیم، دریچه‌های ذهنمان را به روی بعضی از آن‌ها برای همیشه می‌بندیم و دیگر درگیر آن‌ها نمی‌مانیم. در عوض بخشی از ذهن خود را برای اتفاقات جدیدتر، باز می‌کنیم.

این شگردی است که می‌توانیم برای حفظ آرامش خودمان به کار ببریم و با کمک آن، نوعی خوددرمان گری برای رهایی از تلخی‌ها انجام دهیم.

مدیریت خاطرات می‌تواند باعث شگفت‌انگیزترین گفت‌وگوها با خودمان شود تا طعم خاطرات شیرین را مزه مزه کنیم و در تلخ‌کامی نمانیم.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

2 دیدگاه

 1. الهام

  ۱۳۹۷-۰۱-۲۳ at ۸:۴۱ ق.ظ

  سلام: خوشحالم که با وبلاگتون آشنا شدم هر روز خوندنش به من انرژی بود. خوش به حالت که این قدر مطالعه درارید و اینقدر زیبا و تاثیر گذار می نویسید به همه همیشه وبلاگ شما رو توصیه می کنم .

  1. ناهید عبدی

   ۱۳۹۷-۰۱-۲۴ at ۱:۵۰ ق.ظ

   الهام نازنینم
   مرسی برای کامنت پرمهرت و توصیۀ ارزشمندت

پاسخ دهید