موفقیت در زندگی پس از مرگ

زندگی بعضی‌ها شبیه سریال‌های دنباله‌دار چند صدقسمتی است. حتی اگر همۀ قسمت‌هایش را نبینی، می‌توانی به‌سادگی پایان قصه‌ را حدس بزنی.

بعضی‌ها زندگی‌شان را مثل فیلم‌های سینمایی، به تصویر می‌کشند. در مقطعی از زندگی، شگفتی عجیب و تغییر بزرگی ایجاد می‌کنند و همه را به تماشا وامی‌دارند؛ اما آتش تندشان زود خاکستر می‌شود و همه زود ترکشان می‌کنند.

بعضی‌ها برش‌های زندگی‌شان را مانند یک کپی ناشیانه از زندگی دیگران، می‌سازند. وقتی از روی دست آن‌ها تقلب می‌کنند و به خودشان این فرصت را نمی‌دهند که شخصیت واقعی‌شان را متولد کنند. این‌ها مدام در حال کشتن خودشان و زنده کردن نسخه‌ای بی‌مایه از دیگران هستند.

اما بعضی‌ها مانند ستارگانی موفق، در فیلم زندگی‌شان ظاهر می‌شوند. آن‌ها طوری بازی می‌کنند که حتی با گذشت چند دهه از زندگی‌شان، نام و یادشان در خاطره‌ها می‌ماند و از بازی منحصربه‌فردشان در فیلم زندگی، برای دیگران الگو می‌سازند.

هر سکانسی از فیلم زندگی هم که به پایان می‌رسد، فرصتی برایشان ایجاد می‌شود تا به عنوان قهرمانی در نقش‌های دیگر ظاهر شوند و خوش بدرخشند.

تعریف چارلز هندی از زندگی پس از مرگ، زندگی دیگران است پس از مرگ ما.

با این نگاه به زندگی پس از مرگ، دیگر زندگی‌مان محدود به زنده بودن ما نمی‌شود. مادامی که در زندگی دیگران حضورداشته باشیم، در حال زندگی کردن هستیم.

ممکن است این حضور، تنها به زندگی قبل از مرگ منتهی شود یا ممکن است بعد از مرگ همچنان ادامه‌دار باشد.

چارلز هندی برای توصیف این مفهوم، از احساس خاصی حرف می‌زند که وقتی یک درخت گردو را می‌کاریم، در ما ایجاد می‌شود.

می‌دانیم که قرار نیست ثمرۀ این درخت را خودمان ببینیم و آن را برای نسل‌های بعد از خودمان می‌کاریم. چون می‌دانیم عمرمان کفاف نمی‌دهد تا گردوی کاشته شده را در هیبت درختی تنومند، ببینیم.

دست به کار شدن برای کاشت دانه‌هایی که ثمره‌اش برای بعد از ما بماند، تصمیمی آگاهانه است و بیش از هر چیز، ناشی از احترام به خود و احترام قائل شدن برای دیگران است.

ما اول باید خودمان را به رسمیت بشناسیم؛ یعنی به یاد بیاوریم که می‌توانیم صاحب اثر باشیم؛ و بعد دیگران را به رسمیت بشناسیم، یعنی فراموش نکنیم که تنها برای خودمان زنده نیستیم.

گاهی لازم است بنشینیم و از خودمان بپرسیم: «راستی من چند درخت برای نسل بعد از خود کاشته‌ام؟».

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

پاسخ دهید