راه پیدا کردن شغل موردعلاقه‌‌مان چیست؟

اگر بخواهم جواب این سؤال را با توجه به تجربیات شغلی خودم و اطرافیانم بیان کنم، می‌توانم در این یک جمله آن را خلاصه کنم:

«پیدا کردن شغل باید با نوعی تطبیق‌پذیری آینده‌دار همراه باشد».

شاید زمان آن گذشته باشد که مدت‌ها بنشینیم و برنامه‌ریزی کنیم برای اینکه ببینیم در آینده می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم. بهتر است بیش‌ترین زمان ما در انتخاب شغل مناسب، صرف این شود که روندهای جامعه را مشاهده کنیم و دست به کار شویم تا شرایط خودمان را با آن‌ها تطبیق بدهیم.

تطبیق‌پذیری را از این جهت بیان می‌کنم که انتخاب شغل مناسب در دوران فعلی، بیشتر از اینکه وابسته به مهارت‌هایی باشد که پیش از این کسب کرده‌ایم، بستگی به مهارت‌هایی دارد که با همگام شدن با تغییرات دنیای کسب‌وکار، به آن‌ها نیاز داریم.

ذهن ما، بیشتر از اینکه درگیر مهارت‌ها، تحصیلات دانشگاهی یا مدارک ما درگذشته باشد، باید به دنبال راهی برای یادگیری‌های جدیدی باشد که دنیای کسب‌وکار آینده، از ما طلب می‌کند.

شاید بحث علاقه‌مندی و دنبال کردن راه‌هایی که به آن ختم می‌شود، بهتر است اولویت انتخاب شغل نباشد مگر آنکه واقعاً به آن واقف باشیم. بهتر است به علایق واقعی‌مان به عنوان فرصتی نگاه کنیم که بالأخره در مسیر انجام کار، با آن مواجه خواهیم شد.

بد نیست چند خطی از پیشنهاد‌ها خانم آنجلا داکورث را در موردبحث علایق شغلی، باهم بخوانیم:

  1. دوران کودکی برای اینکه بفهمید علاقۀ واقعی‌تان در طول زندگی چه خواهد بود، خیلی زود است. پس‌ روی مهارت‌هایی که در آن دروان به دست آورده‌اید و فعالیت‌هایی که پیش از این انجام داده‌اید، خیلی زیاد حساب باز نکنید.
  2. علایق شغلی از طریق تفکر کشف نمی‌شوند. بلکه از طریق تعامل با جهان بیرون تحریک می‌شوند. بدون آزمایش نمی‌تواند تصور کنید که کدام علاقۀ شغلی در شما ماندگار است.
  3. آنچه بعد از کشف ابتدایی یک علاقه اتفاق می‌افتد، دورۀ خیلی طولانی‌تر و فعال‌تر رشد علاقه است. مهم‌تر از همه، تحریک اولیۀ یک علاقۀ جدید، باید با چندین مواجهۀ بعدی دنبال شود که توجهتان را دوباره و دوباره، جلب کند.

و در آخر اینکه فراموش نکنید فقط به خاطر اینکه عاشق چیزی هستید، به این معنی نیست که با انجام آن کار، موفق خواهید شد.

و قبل از انجام کار سخت، بازی کنید. قبل از اینکه ساعت‌ها زمان برای انتخاب شغل مناسب صرف کنید، از کمی سعی و خطا استفاده کنید. وارد کار شوید و امتحان کنید.

موفق‌ترین متخصصان هم کارشان را به عنوان مبتدیان غیر جدی، شروع کرده‌اند.

برای مطالعۀ بیشتر می‌توانید به این پست مراجعه کنید.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

پاسخ دهید