چه زمانی باید کنار بکشیم؟

سؤال مهمی که این روزها فکرم را به خودش مشغول کرده و سعی می‌کنم جواب آن را از لابه‌لای عکس‌العمل‌های روزانه‌ام بیرون بکشم این است که:

کارهایی که انجام می‌دهم چقدر از جنس پاسخ دادن به محیط است و چقدر به عنوان فردی آغازگر عمل می‌کنم و به جای واکنش نشان دادن، دست به اقدام خودجوش می‌زنم؟

جالب است جنس خیلی از رفتارهایی را که باعث پیشرفت و توسعۀ فردی‌مان می‌شود را در اقداماتی پیدا می‌کنم که از جنس واکنش نیستند.

بخشی از این اقدامات را «هنر به‌موقع کناره‌گیری کردن» می‌نامم.

هنر به‌موقع کناره‌گیری کردن مربوط به مواقعی می‌شود که پا پس می‌کشیم و منتظر تلنگری از بیرون نمی‌مانیم تا ما را به تغییر کردن وادار کند.

چند نمونه از مواقعی که کناره‌گیری کردن می‌تواند نشان‌دهندۀ هوشمندی ما باشد و یا حداقل باعث می‌شود فرصت‌های جدید را نسوزانیم و از آن‌ها استفاده کنیم:

وقتی توجه عموم مردم به دستیابی به موقعیتی خاص متمرکز است (مثلاً این روزها که تب تدریس و برگزاری سمینار به‌شدت داغ شده است) هنر به‌موقع کناره‌گیری کردن یعنی راهی جدید را تعریف کنی که کمتر کسی توان وارد شدن به آن و انجام دادن متعهدانۀ آن کار را داشته باشد.

وقتی چند سال را در رشته‌ای تحصیل ‌کرده‌ای و با افکار امروزت می‌دانی که همۀ آن سال‌ها را سوزانده‌ای، هنر به‌موقع کناره‌گیری کردن یعنی جسارت کنار گذاشتن آن سال‌ها را پیدا کنی و کاری غیر مرتبط با رشته‌ات انجام دهی.

وقتی رابطۀ عاطفی‌ات بی‌سر و صدا در حال نابودی است هنر به‌موقع کناره‌گیری کردن یعنی قبل از اینکه خودت را در منجلاب رابطه پیدا کنی، احساساتت را زودتر نجات بدهی.

اگر اطرافیانت باعث رشد تو نمی‌شوند هنر به‌موقع کناره‌گیری کردن یعنی جسارت کنار گذاشتن آن‌ها را حتی به قیمت تنها شدنت داشته باشی.

اگر در کاری که انجام می‌دهی احساس فرسودگی می‌کنی هنر به‌موقع کناره‌گیری کردن یعنی پیش از اینکه به دلیل عملکرد منفعلانه اخراجت کنند خودت استعفا بدهی تا اجازۀ بهره‌مندی از فرصت جدید استخدام را به خودت و شرکتی که در آن کار می‌کنی بدهی.

هنر به‌موقع کناره‌گیری کردن یعنی شجاعت حرکت کردن برخلاف آنچه دیگران از تو انتظار دارند پیش از آن‌که عملکرد تو برخلاف چیزی شود که از خودت انتظار داری.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

4 دیدگاه

 1. محمد رضا معاشرتی

  ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ at ۴:۴۸ ب.ظ

  شاید دلیل اصلی افرادی که کناره گیری نمی کنند ترس از احتمالاتی است که بعد از کناره گیری کردن بوجود می آید.
  مثلا با خود می گویند: اگر از کارم استعفا دهم بعد چه کنم؟
  یا اینکه: چطور می توانم دوست قدیمی خودم را از خود دور کنم.
  باید شهامت انجام این کار وجود داشته باشد و بدست آوردن این شهامت مستلزم شناخت فردی و تقویت اراده است.
  برقرار باشید

  1. ناهید عبدی

   ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ at ۱۰:۱۴ ق.ظ

   در کنار شهامتی که شما بهش اشاره می کنید که می شه اون رو در قالب عزت نفس دید، فکر می کنم انتخاب نکردن و کناره گیری کردن زمانی قابل انجام و راحت تره که گزینه هایی برای جایگزین کردن داشته باشیم. به این معنا که من تصویری از دنیای جدیدم در ذهن دارم و به همین دلیل کناره گیری کردن برای من صرفا یک عمل فیزیکی نیست. من آگاهانه جا رو برای انتخاب های بعدی باز می کنم.
   مرسی از کامنت خوبتون

 2. تبادل لینک

  ۱۳۹۷-۰۲-۲۳ at ۵:۳۰ ب.ظ

  وب سایت کامل و عالیی دارید…
  خوشحال میشیم در رشد وب سایتتون به نوعی سهیم باشیم. به وب سایت ما سر بزنید و در صورت تمایل مشتاق به تبادل لینک با شما هستیم.
  آدرس ما : http://linksaz.ml

 3. Steffen

  ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ at ۱۰:۱۵ ق.ظ

  سعید شریفی, thanks a lot for the post.Really thank you! Much obliged.

پاسخ دهید