قضاوت‌های درستی دربارۀ زنان

اگر زنی را می‌بینی که موی سفیدش را پنهان نمی‌کند خوشحال باش این قدر عزت‌نفسش را به هر بهانه‌ای لگدمال نکرده‌ای که از رنگ بازی طبیعت بترسد و مجبور شود هویت خودش را پنهان کند.

اگر زنی را در حال قهقهه زدن می‌بینی خوشحال باش که هنوز انسانیت این قدر زنده است که زن سهم خودش را از بلند خندیدن بردارد.

اگر زنی را می‌بینی که زیاد حرف می‌زند خوشحال باش که واژه‌ها مرد و زن نمی‌شناسند و بر زبان هر دو جاری می‌شوند. خصوصاً بر زبان زنی که سال‌هاست گوش شنوایی برای حرف زدن پیدا نکرده است.

اگر زنی را می‌بینی که زیاد از حد کار می‌کند خوشحال باش که انسانیت قبل از جنسیت پیش‌قدم می‌شود تا بار مسئولیت زندگی را به دوش بکشد. اینجا نه‌حرفی از خودنمایی است نه حرص. شجاعت است و مسئولیت.

اگر زنی را می‌بینی که تنهاست خوشحال باش که هنوز برای آگاه بودن این قدر جا بازکرده‌ایم که هرکسی بتواند حق انتخاب داشته باشد. انتخابی برای تنها بودن و تنها ماندن.

اگر زنی را می‌بینی که ادای مردان را درمی‌آورد خوشحال باش هنوز کسانی هستند که می‌توانند جای خالی مردان را برای خانواده‌شان پر کنند.

اگر زنی را می‌بینی که برای گرفتن حق خود از پا نمی‌نشیند خوشحال باش من و تو این قدر عرصه را برایش تنگ نکرده‌ایم که ترجیح بدهد پا روی حق خودش بگذارد قبل از آنکه به برچسبی متهم شود.

اگر زنی را می‌بینی که به تو محبت می‌کند خوشحال باش که می‌توانی درک درستی از حس زنانگی‌اش داشته باشی بدون آن‌که محبت ذاتی‌اش را با چیز دیگری اشتباه بگیری.

اگر زنی را می‌بینی که سکوت می‌کند خوشحال باش تو جزو آن دسته افرادی نیستی که با کج‌فهمی باعث شده‌اند سکوت جای دنیای زیبای کلمات را برایش بگیرد.

اگر زنی را می‌بینی و قضاوتش می‌کنی خوشحال باش که می‌توانی درست‌تر به قضاوتش بنشینی.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

3 دیدگاه

 1. مرضیه

  ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ at ۱۲:۳۳ ب.ظ

  چه متن زیبایی
  چه نگاه جالبی

 2. مهشید

  ۱۳۹۷-۰۲-۳۱ at ۸:۳۴ ق.ظ

  متن های شاعرانه تون بسیار زیباست. ممنونم

 3. معصومه

  ۱۳۹۷-۰۳-۰۱ at ۸:۴۷ ق.ظ

  به امید ان روز
  تو محشری ناهید جان

پاسخ دهید