مشکلات را این‌گونه حل کنیم

«خلبانان درست در زیر تاج هواپیمای خود نامشان را ثبت می‌کنند. این کار به خلبان نوعی احساس مالکیت می‌دهد؛ اما مهم‌تر از آن خصوصیت خاصی است که هر هواپیما دارد. مهم است که یک خلبان آن را بشناسد و هواپیمایش را دوست داشته باشد».

از این حرف سایمون سینک می‌خواهم استفاده کنیم و راجع به مالکیت مشکلاتی که برایمان پیش می‌آید بگویم.

فارغ از هر دلیلی که مشکل به وجود آمده به هر حال الآن مال ماست. در حیطۀ مالکیت ما و جزو چیزهای دوست‌نداشتنی ماست.

وقتی با مشکلاتمان مانند همۀ چیزهای دیگری که در مالکیت خود داریم رفتار می‌کنیم بهتر می‌توانیم آن‌ها را حل کنیم و حتی به مزیتی برای خودمان تبدیلشان کنیم.

وقتی نام خود را بر بدنۀ مشکل ثبت می‌کنیم و وقتی تلاش می‌کنیم خودمان را در رابطه با هر مشکل از نو بشناسیم بهتر می‌توانیم ذهن خود را به سمت حل کردن آن‌ها پرواز دهیم.

شما وقتی با مشکلی مواجه می‌شوید برای پیدا کردن راه‌حل به چه کارهایی متوسل می‌شوید؟

احتمالاً اگر مشکل بزرگی باشد این قدر سعی و تلاش خود را زیادتر می‌کنیم تا بالأخره به جواب برسیم.

ممکن است این راه جواب بدهد اما می‌توان با سعی و خطای کمتری برای حل مشکلات اقدام کرد.

فکر می‌کنم مانند خیلی از مسائل دیگر، حل مشکل مستلزم شناسایی دقیق آن است.

شفاف‌سازی مشکل اولین قدم برای حل کردن آن است.

یکی از بهترین راه‌ها برای شفاف‌سازی مشکل، شرح دادن آن بر روی کاغذ است و البته بهتر است تنها به نوشتن شرح مشکل اکتفا نکنیم.

یکی از کوتاه‌ترین راه‌هایی که ما را به جواب می‌رساند پرسیدن سؤالات درست از خودمان است.

چند دقیقه وقت بگذارید و درحالی‌که به مشکل پیش‌آمده فکر می‌کنید تلاش کنید سؤالاتی در رابطه با چگونگی پیش آمدن این مسئله را از خودتان بپرسید.

بهترین حالت این است که خودمان را زیر بمبارانی از سؤالات قرار دهیم. هر چه بیشتر بپرسیم مشکل را دقیق‌تر می‌بینیم و احتمالاً راه‌های بهتری برای حل آن به ذهنمان خطور خواهد کرد.

طرح پرسش‌های متعدد به ما این اجازه را می‌دهد که ابعاد مختلف مسئله را از زاویه‌های متفاوت ببینیم و با هر پرسش نور تازه‌ای به آن بتابانیم تا بهتر بتوانیم مشکل را شناسایی کنیم.

بهتر است سؤالات خود را از سمت «چرایی به وجود آمدن مشکل» به سمت چگونگی پیش آمدن آن و چگونگی حل کردن آن ببریم.

به نظر ساده می‌رسد و اتفاقاً به همین دلیل است که عملی و نتیجه‌بخش است. می‌توانید امتحان کنید.

پرسیدن سؤالات درست فوق‌العاده ضروری است. این همان چیزی است که تکلیف ما را با خودمان روشن می‌کند و به ما اجازه می‌دهد راه‌حل‌های مختلف را ببینیم و در رابطه با چیزی که واقعاً می‌خواهیم با خودمان روراست باشیم.

حتی اگر برای پی بردن به راه‌حل لازم است از دیگران کمک بگیریم باز هم لیست سؤالات می‌تواند به ما کمک کند تا شرح دقیق‌تری از مشکل خود را مطرح کنیم و به جواب‌های مفیدتری دست پیدا کنیم.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

پاسخ دهید