جذاب‌ترین کاری که می‌توانی انجام دهی

خیلی اتفاقی و گذرا از کنار تلویزیون رد می‌شدم و صحبت‌هایی که از آن پخش می‌شد را شنیدم. حرف‌هایی که جالب بود و کنجکاوی آدم را قلقلک می‌داد.

اتفاقاً بدون اینکه بخواهم، داشتم خیلی هم دقیق گوش می‌دادم و با جزئیات مسئله را پیگیری می‌کردم. مثل اکثر کارهای دیگری که در برابرشان مقاومت می‌کنیم اما ناخودآگاه خیلی هم عمیق با آن‌ها درگیر می‌شویم.

مثل وقتی‌که در شهر یا کشور خاصی زندگی می‌کنیم و در برابر یادگیری زبان آن‌ها مقاومت می‌کنیم. همین مقاومت دلیل می‌شود برای اینکه بهتر از خودشان به آن زبان حرف بزنیم.

مقاومت من در برابر نشنیدن اخبار و ندیدن تلویزیون هم اغلب اوقات به همین نتیجه منجر می‌شود. دقیق‌تر گوش می‌دهم و با جزئیات بیشتر می‌بینم.

بگذریم. دربارۀ جملۀ زیبایی که از تلویزیون شنیدم می‌گفتم. جمله‌ای که روزهاست مرا درگیر خود کرده است. می‌خواهم آن را اینجا بنویسم تا ذهن شما را هم درگیر کند. (برای اینکه درگیری و ارتباط بیشتری با جمله برقرار کنید پیشنهاد می‌کنم در برابر شنیدنش قدری مقاومت کنید).

جملۀ تأثیرگذار این بود:

«جذاب‌ترین کاری که در طول عمرت کرده‌ای چه بوده است؟»

این سؤال از طرف داوری مطرح شد که به زعم خودش و تنها به این دلیل که فکر می‌کرد شرکت‌کنندۀ مسابقه آدمی نچسب و خشک و دوست‌نداشتنی است باید حذف شود.

درواقع با مطرح کردن این سؤال می‌خواست به تماشاچیان ثابت کند که در قضاوتش اشتباه نکرده است. اگرچه شرکت‌کننده هم جوابی برای این سؤال نداشت اما شاید قدری تندروی هم در این قضاوت بود.

با حاشیه‌های موضوع کاری ندارم؛ اما فکر می‌کنم برای قضاوت کردن خودمان در خلوت، چنین سؤالاتی به جا و البته درست باشد. هرچند آلوده به کلی‌گویی است اما شاید بتواند کمک کند تا بتوانیم بعدها جواب کلی و قابل تأملی به آن بدهیم.

به همین دلیل فکر می‌کنم سؤال بهتری که بد نیست هرازگاهی از خودمان بپرسیم این باشد:

جذاب‌ترین کاری که می‌توانی در طول زندگیت انجام بدهی چیست؟

اینستاگرام ناهید عبدی

پاسخ دهید