ناهید عبدی

قاعدۀ شیب ست گادین در تولید محتوا

با بهره‌گیری از مفاهیم کلیدی و پایه‌ای کتاب شیب ست گادین می‌توان به سمت تولید محتوای ارزشمند و مفید، سوق پیدا کرد. (شاید برایتان جالب باشد، بسیاری از فعالان حوزۀ کسب‌وکارهای دیجیتال، ست گادین را پدرخواندۀ بازاریابی محتوایی می‌دانند، از جمله دن نوریس در کتاب ماشین محتوا)

مهم‌ترین نکاتی که در مطالعۀ این کتاب، برای تولید محتوای ارزش‌آفرین به ذهنم رسید، در اینجا عنوان می‌کنم:

 • تولید محتوای ارزشمند، چالش‌برانگیز و تا حدی غیرمعمول است

شما برای تولید محتوای اصیل و غیر کپی، به مشکل خواهید خورد، همان چیزی که ست گادین از آن با عنوان شیب نام می‌برد. باید نسبت به دیگران بیشتر مطالعه کنید، بیشتر تحقیق کنید، به صورت حرفه‌ای محتوا تولید کنید، اصول و قواعد حاکم بر سئو را رعایت کنید.

باید اشراف مداوم بر کار داشته باشید، نمی‌توانید جسته گریخته و به صورت گاه و بیگاه محتوا تولید کنید باید از روندی خدشه‌ناپذیر و متوالی پیروی کنید. تولید محتوا، باید حجم بزرگی از کار روزمرۀ شما را پوشش دهد.

برگرفته از کتاب: شیب مسیر طولانی، بین شروع کردن و تسلط یافتن است. مسیری طولانی که درواقع میان‌بر است.

عبور از همین چالش‌هاست که محتوا را ارزشمند می‌کند.

 • محتوای تخصصی تولید کنید

پیش از تولید محتوا، سری به سایت‌ها و رسانه‌های دیگران بزنید و کار رقبا را به صورت دقیق و حرفه‌ای رصد کنید. نقاط ضعف و چالش‌ها را بیابید و تلاش کنید با تولید محتوای تخصصی، جاهای خالی را پرکنید.

برگرفته از کتاب: هر چه کار سخت‌تر باشد، شانس بیشتری برای مصون کردن خود در مقابل رقبا دارید.

محتوای تخصصی، دیدی جدید به حوزۀ کاری است که نظر و دیدگاهی نوین را به بازار و مشتریان عرضه می‌کند. دیدگاهی که تنها شما قادر به ارائۀ آن هستید.

 • تلاش کنید بهترین محتوا را در حوزۀ کاری‌تان تولید کنید

هدف اول شما از تولید محتوا، باید حرکت به سمت اولین بودن و متمایز بودن باشد. باید بعد از مدت زمانی که از فعالیت شما می‌گذرد، دیگران بتوانند کار شما را به عنوان سنگ محکی برای نحوۀ فعالیت خود ببینند.

محتوای شما، باید متری برای سنجش کیفیت محتوای تولیدی درزمینۀ کاری‌تان باشد.

برگرفته از کتاب: مردم وقت زیادی ندارند و نمی‌خواهند که زیاد هم ریسک کنند. ازاین‌رو آگاهانه انتخاب‌هایشان را به بهترین‌ها در بالای جدول، محدود می‌کنند.

شما هم برای دیده شدن، تنها یک شانس دارید، این‌که بهترین باشید و محتوای شما در صفحۀ اول گوگل دیده شود. در غیر این صورت، شانس شما کاهش پیدا نمی‌کند، تقریباً به صفر می‌رسد.

 • نتیجه گرفتن از محتوای تولیدشده، زمان‌بر است

این هم یکی از چالش‌های کار یا همان شیب است. اگر می‌خواهید نتایج درخشان از کار تولید محتوا بگیرید، باید به خودتان زمان بدهید.

لازم است حوزه‌ای را برای کار انتخاب کنید که در طول زمان، همچنان کاربردی و مخاطب پسند باشد. همان چیزی که به نام «محتوای همیشه سبز»، از آن نام بردیم.

برگرفته از کتاب: شما همواره دو انتخاب خوب دارید: ول کردن کار یا استثنا بودن. معمولی برای بازنده‌هاست.

در صورتی که بادید آینده‌نگرانه، محتوای ارزشمند تولید کنید تا انتهای کار پیش می‌روید؛ اما اگر تولید محتوا بر اساس نیازسنجی بازار نباشد، جامعه هدف کوچکی خواهید داشت که هراندازه هم درخشان کارکنید، نمی‌توانید انتظار نتایج خارق‌العاده‌ای داشته باشید.

 • در یک حوزۀ خاص و به صورت متمرکز محتوا تولید کنید

تولید محتوا در یک زمینۀ تخصصی، شانس بیشتری برای دیده شدن به شما می‌دهد. ضمن اینکه عضلات تولید محتوای شما در آن حوزۀ خاص قوی می‌شود و به تدریج، به سمت تولید محتوای تخصصی‌تر روی می‌آورید.

برگرفته از کتاب: دارکوب می‌تواند به هزار درخت، هر کدام بیست بار ضربه بزند و به هیچ نتیجه‌ای نرسد یا به یک درخت، هزار بار ضربه بزند و شامش تأمین شود.

یادگیری با ناهید عبدی در تلگرام

مطالب مرتبط

کتاب و کتابخوانی

جمع کتابخوانی ما

«آدم می‌تواند یک عمر زندگی کند بی‌آنکه بداند چه کتاب‌هایی وجود دارند. کتاب‌هایی که می‌توانستند تمام زندگی‌اش را مثل کف دست نشانش بدهند.» داستایوفسکی راهکار

ادامه مطلب »
کتاب و کتابخوانی

تنها با کتاب

بی‌موقع به سرم زد بروم شهر کتاب نزدیک خانه. توقع نداشتم باز باشد ولی بود. دختر مسئول کتابخانه زود رسیده بود و چون مرا می‌شناخت

ادامه مطلب »

2 پاسخ

 1. سلام ناهید عزیزم. ممنون از نوشته زیبات. همین الان یه ایده به ذهنم رسید برای کانال تلگرام درست کردن. سپاس بانوی عزیز

  1. سلام الهام نازنین
   چقدر عالی. خیلی خوشحال شدم.
   امیدوارم در کارت موفق باشی عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *