ناهید عبدی

مرور کتاب هنرمندانه بقاپید

کتاب‌هایی هستند که با نگرش هنرمندانه‌ای به دنیا، می‌توانند طی چند صفحه، دنیای ذهنی خواننده را به کلی تغییر دهند. خواننده بعد از مطالعۀ این‌گونه کتاب‌ها، می‌تواند دستاوردهای عملی آن را به‌سادگی در زندگی‌اش اجرا کند. کتاب «هنرمندانه بقاپید» یکی از این کتاب‌هاست.

این کتاب کوچک، اثر شگفت‌انگیز آستین کلئون است که ایده‌های بی‌نظیری دربارۀ خلاق بودن ارائه می‌دهد. خواندن این کتاب به افرادی توصیه می‌شود که به دنبال راهکارهای خلاقانه برای تغییر زندگی و نگرش خود هستند.

تصویر نویسنده از یک انسان خلاق، با تمرکز بر مهارت‌هایی که لازم است یاد بگیرد و شکار فرصت‌هایی که می‌تواند آن‌ها را هرروزه در اطراف خود ببیند، آن چیزی است که در پس صفحات کتاب وجود دارد.

جالب است که تمام این ایده‌ها طی جملاتی موجز و کوتاه گرد هم آمده‌اند تا خواننده بتواند در مدت زمان اندکی، حجم بزرگی از یادگیری را از این کتاب برداشت کند.

10 ایدۀ اصلی این کتاب، طی ده فصل کوتاه عنوان‌شده است که با کلیدی‌ترین ایده، با این عنوان شروع می‌شود: «هر هنرمندی می‌پرسد ایده‌ات را از کجا آورده‌ای؟ هنرمند صادق جواب می‌دهد: دزدیده‌ام». نویسنده به این موضوع اشاره می‌کند که برای داشتن روش‌های خلاقانه و خلق اثری استثنایی، نمی‌توانید آثاری را که پیش از شما منتشرشده است، نادیده بگیرید.

او با اشاره به آثار بزرگ هنرمندان تا به امروز، به این موضوع می‌پردازد که هر اثر جدیدی که خلق می‌شود، ریشه در دانش و فهم آثار پیش از خود دارد.

پس با دور کردن دغدغۀ اصیل بودن، بهتر است فکر خود را به این متمرکز کنید که چطور با ترکیب هنرمندانۀ ایده‌های موجود، ایده‌ای نو و شگفت خلق کنید.

برای کسانی که دغدغۀ شروع کار جدیدی را دارند، نویسنده پیشنهادات جالبی ارائه کرده است که با مرکزیت این فکر بیان می‌شوند که هر فردی باید از همان‌جایی که در حال حاضر قرار دارد، شروع کند و به نحوی اصولی، از همۀ آثار منتشرشده تاکنون، به صورت ابزاری برای پیشبرد کارش استفاده کند.

به اشتراک‌گذاری آثاری که خلق می‌کنید و چگونگی انجام این کار، پاسخ به همان سؤال همیشگی است که اغلب اوقات در ذهن مردم شکل می‌گیرد و می‌خواهند بدانند راز شهرت و اعتبار آن‌ها در دنیای کسب‌وکار چه چیزی می‌تواند باشد. این توصیه‌ای است که می‌تواند برخلاف روندهای رایج قدیمی در ذهن خیلی از افراد، تغییراتی شگفت ایجاد کند.

اگر سؤالاتی این‌چنین در ذهنتان شکل‌گرفته است، خواندن فصول پایانی کتاب، می‌تواند پاسخگوی مناسبی برای آن‌ها باشد:

چطور می‌توان با وجود محدودیت‌هایی که در زندگی‌ام حس می‌کنم، به موفقیت برسم؟ با عدم‌تأیید دیگران و مشکل دیده نشدن در دنیای کسب‌وکار، چه کار می‌توانم بکنم؟ بهترین ترفندی که می‌توانم با کمک آن به اهدافم برسم، چه چیزی است و در آخر، اینکه چطور از سد خلاقیت عبور کنم و به عنوان فردی خلاق و صاحب سبک، شناخته شوم؟

پاسخ به سؤالات فوق، به شکلی کاملاً ساده بیان‌شده است و با مثال‌های عملی که در سراسر کتاب عنوان‌شده است، مسیر مشخصی پیش پای خواننده قرار می‌گیرد. این مسیر کاملاً با کلی‌گویی‌ها و کلیشه‌های رایج بیگانه است.

کتاب حاضر توسط نشر سیته و به همت آقای سامان شاهین پور ترجمه‌شده است.

عضویت در کانال تلگرام ناهید عبدی

مطالب مرتبط

کتاب و کتابخوانی

جمع کتابخوانی ما

«آدم می‌تواند یک عمر زندگی کند بی‌آنکه بداند چه کتاب‌هایی وجود دارند. کتاب‌هایی که می‌توانستند تمام زندگی‌اش را مثل کف دست نشانش بدهند.» داستایوفسکی راهکار

ادامه مطلب »
کتاب و کتابخوانی

تنها با کتاب

بی‌موقع به سرم زد بروم شهر کتاب نزدیک خانه. توقع نداشتم باز باشد ولی بود. دختر مسئول کتابخانه زود رسیده بود و چون مرا می‌شناخت

ادامه مطلب »

2 پاسخ

    1. زنده باشید دوست عزیز

      بله واقعاً کتاب زیباییه.
      پر از ایده‌های ناب و دست اول.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *