ناهید عبدی

چگونه کتاب الکترونیکی بنویسیم | راه و روش نوشتن ایبوک

چگونه کتاب الکترونیکی بنویسیم | راه و روش نوشتن ایبوک

چگونه کتاب الکترونیکی بنویسیم | راه و روش نوشتن ایبوک

بخشی از متن کتاب:

«در شروع خواندن، حس خوبی داشتم از مطالعۀ کتابی الکترونیکی که قطعاً متعلق به یک نویسندۀ ایرانی نبود. محتوای کتاب جدید و متفاوت بود و مانند هر کتاب خوب غیرداستانی، پر بود از داستان. یک عکس کوچک متناسب با محتوای هر بخش از کتاب انتخاب شده بود. عکس را می‌دیدی و با کمک کلماتی که به درستی و زیبایی انتخاب شده بودند، وارد دنیای ذهنی نویسنده می‌شدی و وقتی از آن بیرون می‌آمدی که بخشی از کتاب را به پایان رسانده بودی.

از سر کنجکاوی کتاب را زیرورو کردم تا ببینم قلم زنی‌های ماهرانۀ چه کسی را می‌خوانم و بعد در کمال تعجب فهمیدم، نویسنده ایرانی بود و ناشناس.

پیش‌فرض من از یک کتاب غیرداستانیِ پر داستان، کتابی موجز که تنها در چند پاراگراف بتواند حق مطلب را ادا کند، کتابی که از موضوعاتی غیرکلیشه‌ای بگوید، ناخودآگاه انتظار از نویسنده‌ای غیرفارسی زبان بود؛ اما چرا؟

این سؤال در ذهن من ماند.

چرا گاهی که اسم نویسندۀ ایرانی ناشناس روی کتابی می‌آید سوگیری‌های ذهنی‌، ما را متقاعد می‌کند که احتمالاً با  محتوایی رسمی، تا حدی غیرجذاب و محتوایی نه چندان جدید مواجه خواهیم شد؟

یکی از دلایلش شاید به این برگردد که گاه بعضی نویسندگان ایرانی، زیاد از حد در قید و بند درست نوشتن می‌مانند و به همین دلیل بد می‌نویسند. گاه نویسنده خط قرمز پررنگی بین کتاب داستانی و غیرداستانی می‌کشد و به این ترتیب سد بزرگی برای ورود هر داستان، استعاره یا هر ابزار کمکی و جذاب‌کنندۀ محتوای کتاب درست می‌کند. بعضی نویسندگان هم در ذهنشان چنان سهم بزرگی برای مخاطب قائل می‌شوند که دیگر جایی برای خلاقیت ذهنی خودشان باقی نمی‌ماند.

اما همیشه می‌شود متفاوت عمل کرد. همیشه می‌شود ذهن را طوری پرورش داد که در دنیای خلاقیت پرسه بزند. مسئله بر سر ایرانی یا غیرایرانی بودن نویسنده نیست. مسئله بر سر ناشناس بودن یا شناخته شدن هم نیست. موضوع بیشتر به نحوۀ شکل دادن به محتوا برمی‌گردد. مسئلۀ اصلی از دید من، جسارت درست و متفاوت نوشتن است. درست نوشتنی که ناگزیر از مسیر بد نوشتن و از راه تکرار و تمرین حاصل می‌شود و در بستر زمان، به محتوایی جذاب و ارزشمند تبدیل می‌شود.

در کنار همۀ این‌ها باید نقش سوگیری‌ ذهنی را هم دید. بعضی از خوانندگان در مواجهه با کتاب یک نویسندۀ ایرانی ناشناس، انتظار لذت بردن از محتوا، یادگیری عمیق یا ساختاری جذاب را ندارند؛ اما فارغ از این ذهنیات و انتظارات، می‌شود متفاوت عمل کرد. وقتی دربارۀ نحوۀ ساختار دادن به محتوای یک کتاب بیشتر بدانیم و برای عملی کردن این دانسته‌ها زمان کافی صرف کنیم، می‌توانیم به فرای کلیشه‌های ذهنی برویم و کتابی درخور، درگیرکننده و البته ارزش‌آفرین خلق کنیم.

کتاب حاضر تلاشی برای تحقق بخشیدن به این موضوع است.»

 

چرا بهتر است به نوشتن کتاب الکترونیکی فکر کنید؟

 • اگر مدرس یا تولیدکنندۀ محتوا هستید و مخاطبانی دارید، می‌دانید که برای فعالیت بلندمدت در فضای وب باید اعتبار کافی داشته باشید و اطمینان مخاطب را از بابت قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود جلب کنید. نوشتن ایبوک و انتشار آن چه به شکل رایگان و چه در قالب یک محصول آموزشی می‌تواند به تحقق این مهم کمک کند.
 • اگر به دنبال تولید محتوایی ارزشمند هستید که به واسطۀ آن بر زندگی مخاطب خود تأثیر بگذارید، بهتر است به نوشتن یک کتاب فکر کنید. کتاب از جمله انواع محتوایی است که به دلیل ساختارمند بودن، می‌تواند یک بستۀ محتوایی ارزشمند برای خواننده باشد که با حذف زوائد، موضوعات تأثیرگذار و مفید را به مخاطبش عرضه می‌کند.
 • نوشتن کتاب به کار شما اعتبار می‌دهد. علاوه بر این، یادگیری چنین مهارتی برای نظم بخشیدن به ذهن شما و متمرکز شدن هر چه بیشتر بر موضوعاتی که به آن‌ها علاقمند هستید کمک می‌کند. ثمرۀ این تمرکز فکری می‌تواند پا گذاشتن در ر اه تخصص و عمیق شدن بر موضوعات مورد علاقۀ شما باشد.

قیمت کتاب: 47 هزار تومان

 برای خرید و دانلود آنی کتاب روی لینک زیر کلیک کنید:

توجه: بعد از تکمیل فرآیند خرید، محصول حاضر برای شما ایمیل می‌شود. لطفاً چند دقیقه بعد از تهیۀ محصول، ایمیل خود را چک کنید.

اگر محصول ارسالی در لیست اینباکس ایمیل شما نبود، فهرست ایمیل‌های اسپم و تبلیغاتی را هم جستجو کنید.

چگونه کتاب الکترونیکی بنویسیم | راه و روش نوشتن ایبوک

هدف من از طراحی این محصول آموزشی:

سپری کردن زمان زیادی از هر روز در فضای دیجیتال و عادات رفتاری جدیدی که به واسطۀ بودن در این فضا ایجاد شده است، شکل استفاده از بسیاری چیزها را تغییر داده از جمله نحوۀ یادگیری و مطالعه کردن.

بسیاری از افراد که در گذشته‌ای نه چندان دور، کتاب را تنها در شکل کاغذی آن می‌خواندند، حالا با شکل‌گیری عادت‌های جدید استفاده از فضای وب، به سمت کتابخوانی دیجیتال متمایل شده‌اند.

در کنار این خواسته‌ها، حجم فراوانی از اطلاعات رایگان، در دسترس و پراکنده وجود دارد که مصرف‌کنندگان محتوا را دچار سردرگمی و افتادم در دام اطلاعات سطحی کرده است. در این بین می‌شود جای خالی محتوای ساختاریافته را دید که با حذف حجم زیادی از اطلاعات ناکافی و نامناسب، دسترسی به اطلاعات مفید را برای مخاطبان باز می‌کند.

کتاب الکترونیکی یا ایبوک، می‌تواند چنین ساختاری را داشته باشد چرا که در یک ایبوک خوب، حجم محدودی از اطلاعات ضروری را می‌بینیم که با چیدمان مشخص مطالب و ساختاربندی اطلاعات ضروری، راه هموارتری را بریا یادگیری و رشد ذهنی مخاطبش ایجاد می‌کند.

من این محصول را طراحی کردم نه فقط برای اینکه خوانندگانش دست به نوشتن کتاب‌های الکترونیکی بزنند بلکه قصد داشتم از این طریق، راه و روشی برای منسجم فکر کردن و چیدمان دقیق‌تر اطلاعات در ذهن و در قالب محتوا را یادآوری کنم.

 

ثمرۀ استفاده از این محصول چه چیزی می‌تواند باشد؟

بسته به میزان تمرین مخاطب و نحوۀ بکارگیری و دقیق شدن روی موضوعات محصول، چنین دستاوردهایی قابل تعریف است:

 • نوشتن کتاب الکترونیکی
 • نوشتن کتاب کاغذی
 • یادگیری اصول درست و دقیق فکر کردن
 • یادگیری تکنیک‌های نوشتن و تولید محتوا
 • توانایی تبدیل فکر و ایده به کلمه
 • کمک به انتشار محتوا در قالبی منسجم
 • آغاز راه نوشتن کتاب و انواع محتوای متنی
 • ادامۀ راه نوشتن به شکل اصولی‌تر

 

قیمت کتاب: 47 هزار تومان

 برای خرید و دانلود آنی کتاب روی لینک زیر کلیک کنید:

توجه: بعد از تکمیل فرآیند خرید، محصول حاضر برای شما ایمیل می‌شود. لطفاً چند دقیقه بعد از تهیۀ محصول، ایمیل خود را چک کنید.

اگر محصول ارسالی در لیست اینباکس ایمیل شما نبود، فهرست ایمیل‌های اسپم و تبلیغاتی را هم جستجو کنید.

 

این محصول برای چه کسانی مفید است؟

 • افرادی که به نوشتن کتاب الکترونیکی فکر می‌کنند
 • کسانی که می‌خواهند کتاب کاغذی بنویسند و می‌خواهند با اصول نوشتن آشنا شوند
 • افرادی که اطلاعات زیادی دربارۀ موضوعی دارند و می‌خواهند این اطلاعات را در قالب محتوایی ارزشمند به مخاطب خود عرضه کنند
 • کسانی که به نویسندگی علاقمند هستند
 • کسانی که می‌خواهند با تولید محتوای ساختارمند آشنا شوند
 • معلمان و تولیدکنندگان محتوا که به دنبال راهی بهتر برای عرضۀ دانش خود هستند

 

جزئیات محتوای این محصول و موضوعاتی که در این کتاب به آن‌ها پرداخته‌ام:

محصول حاضر یک کتاب الکترونیکی 92 صفحه‌ای (در سایز(A5 است که در آن به این موضوعات پرداخته‌ام:

فصل اول: گام‌های عملی نوشتن

ده مادۀ لازم برای نوشتن ایبوک

از کجا شروع کنیم؟

14 گام نوشتن ایبوک

فصل دوم: ساختار محتوای کتاب

نحوۀ باز کردن موضوع

پیاده‌سازی یک ایده

ساختار کتاب را چطور شکل دهیم؟

فصل سوم: تکنیک‌ها و ترفندهای نوشتن

تکنیک‌هایی برای پیاده‌سازی بهتر محتوا

نکات ریز و مهم در نوشتن ایبوک

چگونه نویسندۀ بهتری شویم؟

 

نویسندۀ کتاب چه کسی است؟

ناهید  عبدی
مدرس، نویسنده و مشاور مدیریت
مدارک تحصیلی: لیسانس مهندسی عمران، ارشد مدیریت و دانش‌آموختۀ DBA از دانشگاه تهران
دارای سابقۀ نویسندگی مقالات تخصصی و مؤلف چندین جلد کتاب در زمینۀ توسعه‌فردی و مدیریت

دارای سابقۀ آموزش در مؤسسات آموزش عالی مانند مؤسسه ماهان و موسسه گفتگو؛ و تدریس در دانشگاه
دارای سابقۀ فعالیت حرفه‌ای در زمینۀ مدیریت و همکاری با شرکت‌های خصوصی

نکتۀ پایانی:

اگر دغدغۀ تأثیرگذاری دارید یا می‌خواهید به ازای زمانی که هر روز در فضای دیجیتال صرف می‌کنید دستاوردی خلق کنید و از بابت گذران زندگیتان در این فضا دچار سرخوردگی نشوید، خوب است به تولید محتوای ارزشمند برای خود و برای مخاطب خود فکر کنید. نوشتن کتاب و انتشار ایده‌های ارزشمندی که دارید راهی هموار به سوی این هدف است.

با یادگیری این مهارت، وارد فضای متفاوتی خواهید شد و از یک مصرف‌کنندۀ محتوا به یک خالق اثر تبدیل می‌شوید. اگر هم تولیدکنندۀ محتوایی هستید که دغدغۀ تولید محصولات ارزشمند دارید، یادگیری مهارت نوشتن کتاب الکترونیکی، می‌تواند سطح رزومۀ کاری شما را  ارتقا دهد.

نوشتن کتاب الکترونیکی مهارتی نیست که همه به آن دسترسی داشته یا بر آن مسلط باشند. با یادگیری این مهارت، تمایز در تولید محتوا و حضور دیجیتال را تجربه کنید.

قیمت کتاب: 47 هزار تومان

 برای خرید و دانلود آنی کتاب روی لینک زیر کلیک کنید:

توجه: بعد از تکمیل فرآیند خرید، محصول حاضر برای شما ایمیل می‌شود. لطفاً چند دقیقه بعد از تهیۀ محصول، ایمیل خود را چک کنید.

اگر محصول ارسالی در لیست اینباکس ایمیل شما نبود، فهرست ایمیل‌های اسپم و تبلیغاتی را هم جستجو کنید.